Презентация на Реза Афисина и Исуанто Хартоно част от ruangrupa, колектив-куратор на Documenta 15, 2022, Касел

prezentaciq-sofia

Петък, 8 ноември 2019, 18 ч.
Гьоте-институт, ул. „Будапеща“ № 1, София

Художниците-куратори Реза Афисина и Исуанто Хартоно от Индонезия ще изнесат презентация в Гьоте-институт София за визията на ruangrupa – колективният куратор на документа 15 през 2022 г., за колаборативната работа, белязана от ценностите на равенството, споделянето, солидарността, приятелството и общността; за текущите си проекти; както и за първоначалните си идеи по повод Документа 15 през 2022 г.

„Ще представим или по-точно, ще декомпресираме художествения процес на ruangrupa през последните 19 години, пряко свързан с ежедневните художествени практики в контекста на Джакарта, Индонезия. Също така, ще създадем представа за това как ние позиционираме идентичността както в рамките на един колектив от артисти, така и като част от нашия индивидуален подход като художници, свързана с необходимостта от съществуването на самите нас като част от по-голямата общност на Джакарта. Ще направим въведение в представите ни за пространството като форма и място, където участваме в разпространението на знание и опит.“

Исуанто Хартоно (Iswanto Hartono, р. 1972 г., Индонезия)
Реза Афисина (Reza Afisina, р. 1977 г., Индонезия)

Като индивидуални художници и част от ruangrupa, Исуанто Хартоно и Реза Афисина участват в много национални и международни изложби, проекти и работилници. С ruangrupa като колективна художествена платформа, участват в биеналетата в: Гванджу, Южна Корея, 2002 и 2018; Истанбул, 2005; Сингапур, 2011; триеналето на Азиатско-Тихоокеанския регион в Бризбейн, Австралия, 2012; Биеналето в Сао Пауло, 2014; и в изложбата Космополис #1 в Център Помпиду, Париж, 2017. Те са част от кураторския екип на TRANSaction: Sonsbeek International през 2016 в Арнем, Холандия, както и от екипа на колективно кураторско тяло) на Documenta 15 през 2022 в Касел – Германия.

ruangrupa (винаги написана с малки букви и без интервали) е вид съвременна художествена организация и колектив, основан през 2000 г. от група художници в Джакарта, Индонезия. Като организация с нестопанска цел, ruangrupa активно съдейства както за развитието на художествени идеи, така и за широкия обхват на културата в градски контекст чрез изложби, фестивали, арт лаборатории, работилници, изследвания и издаване на книги, списания и онлайн журнали. В своето развитие ruangrupa се превръща в колектив за съвременни изследвания на изкуството и екосистемите, и заедно с две други организации, представлява обществени образователни пространства, защитаващи ценностите на равенството, споделянето, солидарността, приятелството и общността.

В момента, заедно с други три художествени колективи в Джакарта, те сформират екосистема за колективни изследвания на съвременното изкуство, наречена GudSkul, част от подразделението на ruangrupa, наречено Arts Laboratory.

ruangrupa Arts Laboratory (ArtLab) се фокусира върху предоставяне на пространство за изследвания и творческо/художествено сътрудничество за отделни художници или групи, както и хора от други дисциплини и сфери на дейност, пространство за съвместни проекти, в които участват художници от Индонезия и чужбина.

Проект: „Близки срещи. Визуални диалози“ (Част 2, Back2school, 2019)
„Близки срещи. Визуални диалози“ (Част 2, Back2school), проект на ИСИ-София, цели ре-интегриране на сцената на българските съвременни художествени практики и артисти в европейската сцена чрез предварително организирани визити – с публични лекции и срещи с автори, на водещи европейски куратори, които са или в процес на подготовка на важно биенале/преглед на съвременното изкуство, където и да било по света; или са активни музейни директори с отворени програми, които могат да оценят българските автори; или са активни млади куратори, родени в България или извън, които работят в режим на активна кариерна реализация във водещи арт центрове на Европа.

В рамките на проекта са организирани визитите на Марина Фокидис (документа 14, 2017; Арт Дубай, 2020) от Атина, в периода 3-7 октомври, 2019г.; и на Мерве Елверен (SALT, Истанбул 2011-18; EVA International, Ирландия, 2020) от Истанбул, в периода 7-10 октомври, 2019г. След ruangrupa, предстои визита на Ирис Дреслер и Ханс Крист (Bergen Assembly, Норвегия 2019; Württembergischer Kunstverein-WKV, Щутгарт от 2005 г.) от Щутгарт в периода 12-15 декември 2019 г.

Събитието се осъществява в партньорство с Гьоте-институт България, и с финансовата подкрепа на Програма „Култура-2019“ на Столична община.