Протестиращите майки – „Човек на годината” за 2018

Правозащитни награди на Българския хелзински комитет

През годината майките се обявиха за реформи в системата за помощи за хората с увреждания, за да имат те достоен живот, организираха протести и палаткови лагери, обсъждаха с експерти и политици необходимите промени. В резултат на техния натиск парламентът прие промени в законодателството. Предстои гражданската им активност да бъде насочена към реформа в системата на ТЕЛК. 

Приза “Човек на годината” за 2018 г. на Българския хелзински комитет (БХК) бяха отличени протестиращите родители на деца с увреждания. Председателят на комитета Цветомир Кънев, определи действията на майките през 2018-та като “най-масовата правозащитна акция за последните години”. Наградата се връчва за цялостен принос към правата на човека. А целта е да се поощряват добрите и смели постъпки.

Цветомир Кънев – Председател на БХК

„Това, което нас ни събираше през цялото време е да правим това, което трябва, това, което имаме на място, на което сме поставени. Направихме много, но не е всичко и ще продължим”, заявиха майките.

 Тази година Български хелзински комитет връчи 8 приза в 6 категории и една подгласна награда.

В рамките на един месец всеки имаше право да номинира както хора, така и организации, а 9-членно жури  в състав  Цветомир Кънев председател на БХК, журналистът Татяна Вайсберг, Красимира Величкова, адв. Александър Кашъмов, Явор Гечев от Фондация “Четири лапи”, журналистът Марияна Кацарова, съдия Петко Петков, адв. Даниела Михайлова и Яна Бюрер Тавание – член на УС на БХК отличи най-заслужилия.

Специални минути по време на церемонията бяха отделени за двама от номинираните тази година.

Приз за цялостен принос през 2018 г. получиха алпинистът Боян Петров, чието изчезване доведе до безпрецедентна спасителна акция, в началото на м. май при опит да изкачи хималайския връх „Шиша Пангма”. Грамота на негово име получи неговата съпруга, която сподели, че се надява неговите дела да продължат, „Той вече е направил една пътека, от нас зависи как ще я извървим до края” и   

починалата при съмнителни обстоятелства родилка след раждането на първото си дете – Ренета Томова. Природозащитната кауза е нейната страст, а смъртта й произведе обществен дебат за раждащите жени в страната.

Категории и наградени: 
– “Награда за доблест”- Кампания 7000
– “Вдъхновение на годината “ – “Love guide”
– “Журналист на годината” – Димитър Стоянов, от сайта “Бивол” за разкриване на аферата „Джи Пи гейт”.
– “Застъпник на годината” – фондация “Четири лапи” и фондацията“Дивите животни”
– “Активист на годината “- фондация “Глас” , фондация “Абилитист“ и фондация “Действие”
– “Постоянство и храброст” – учителят от с. Иваново, Андриан Христов получи отличието за успешната и продължаваща интеграция на деца-бежанци и усилията за защита на правото им на образование в местното училище.

Подгласна награда бе връчена за две организации, които защитават правата на жените. Това са „Български фонд за жените” за дейността им в защита на жените, претърпели домашно насилие, и клуб „Не си сама”.

Мая Стоицева – майка на дете с увреждания:
Направихме много, но не е всичко и ще продължим

На официалната церемония присъства и националният омбудсман Мая Манолова. Тя получи благодарности от родителите на деца с увреждания за приноса и подкрепата на институцията.

“Абсолютно заслужена награда. Мисля, че тя е и за урока, който майките на деца с увреждания дадоха на цялото българско общество. Колкото и невъзможна да изглежда една кауза, ако е справедлива, тя се случва”, заяви  Мая Манолова. Наградата, според нея, е и затова, че майките са събудили българското общество.

Церемонията се проведе за 11-та поредна година.

Източник: bTV