Криптовалутите са бъдещето – галерия продаде картина за 1.3 милиона долара в Биткоин

Carrie Eldridge. Photo courtesy of Āto Gallery

 

Онлайн функциониращата галерия Ато, открита през 2016г. от Кери Елдридж, е начело в света, продавайки най-скъпият продукт на изкуството с криптовалута, пише изданието Artnet. Картина на артиста Бенджамин Катц със стойност 150 биктойна, което се равнява на 1.25 милиона долара (към момента на продажбата).

Галерията поставила картината в каталога си, а след това, колекционер показал интересът си в инстаграм. Катц и Елдридж му отговорили веднага, а след това стартирали по-обширна комуникация в криптираната платформа за съобщения “Signal”, където уговаряли стойността.

Другите творби на артиста варирали между 5 и 100 хиляди долара в сайта на галерията, но тази отнела около три месеца за направата си. “Работата е много сложна. Разтапяне на смесица от восък и боя във фурна. Той дори е трябвало да носи противогазова маска. Преминал е през голямо изпитание,” споделя Кери Елдридж.

Цветовете репрезентират северното сияние, което е избор на автора, предизвикан от любовта му към Исландия. Върху платното има и поставени сърца, което “символизира хората търсещи любов, бродещи по различни посоки, само за да бъдат прихванати от това силно магнитно поле,” споделя автора за картината си.

Benjamin Katz, Chasing Hearts/Northern Lights (2018). Courtesy of Āto Gallery

Когато мистериозният купувач предложил 150 биткойна, служителите на галерията се шокирали, защото не вярвали че произведението може да има такава умопомрачителна цена. Те отговорили на представителите на купувача с въпрос – “сигурни ли сте?”. Отговорът бил положителен.

“Не бих могла да ви кажа кой точно закупи тази картина, дори и да искам,” казва Елдридж. “Това е нещо, което бихме искали да адресираме, защото не желаем да се създава такъв модел в пазара на изкуството. Бихме искали всичко да е прозрачно, защото е възможно някой, чрез такива покупки, да участва в пране на пари.” 

Предният рекорд е държан от “Вечната роза” на артиста Кевин Абсош, продадена за един милион долара. Разликата е, че “розата” не е точно картина, а по-скоро дигитализирана версия, а и в покупката за участват 10 инвестиционни фонда, организации и колекционери, като всеки един от тях би могъл да продаде неговият дял от творбата, а парите отиват за благотворителност.

Kevin Abosch, Forever Rose. Photo courtesy of the artist.

Въпреки, че повечето поръчки към галерията Ато се разплащат с долари, високофинансовите продажби се случват именно чрез криптовалути, а предимството е, че цялата информация се запазва в интернет пространството и така след време е много по-лесно да се провери историята на стойността на дадено произведение. За колко е било продадено първоначално и как се е развила неговата цена във времето. Което пък е изключително полезно и за артистите, защото:

“Един артист веднъж ми сподели, че негово произведение било продадено повторно четири години след първоначалната продажба. Цената се покачила с 800%, но от галерията не му казали и той бил ощетен, защото известно време продължил да продава принтовете на картината на същата цена, каквато е обявил в началото,” споделя Елдридж.

Галерия Ато (“ато” означава изкуство на японски) стартира своя собствена криптовалута. Инвеститори ще могат да купуват токени, на цена от около 10 – 50 цента като старт. Но на базата на инвестициите и интересът, тази цена ще се покачва. Така ще могат да закупуват произведения от галерията, чиито творби ще бъдат оценени от 200 куратори, оценители и експерти, плюс вземане на предвид пазарната история на художника, а цените на всеки индивидуален артист ще зависят и от цялостния пазарен интерес, както е и на стоковите борси.

 

 

artnet