Снимки от японски интернационален лагер показват цената на страха

На 27 януари 2017 г., президентът Доналд Тръмп издаде изпълнителна заповед за забрана на бежанците и гражданите на седем, предимно мюсюлмански, държави за влизане в САЩ. През септември той обяви края на програмата DACA, която защитава младите имигранти, пристигнали в САЩ без документи и които трябва да се депортират, давайки им крайна дата 5-ти март. Тъй като битките продължават да се водят в цялата страна, подбуждайки изблици на расизъм и ксенофобия, навременната изложба в Музея на ICP очертава охладителна ера на американската история.

Америка се подигра с японските имигранти

Снимка: Клем Албърс

Снимките показват как семействата носят доста вещи, при това пеш; извозвани в ремаркетата на камионите  като селскостопански добитъци и пристигат в лагери в западните щати, заобиколени от бодлива тел и много охранители. Всичко това изгражда ясна представа за това, как изглежда и какво може да означава подобно разпадане и ограничаване на гражданските свободи за съвременното общество.

Снимка:Доротея Ландж

“Изложбата наистина се появи в отговор на първата версия на забраната за пътуване”-казва Антъни Хиршел от чикагската фондация “Алфаууд”, която дебютира през 2017г., за изданието Artsy. “И мисля за това какво е направила нашата страна в отговор на това, как различните хора се възприемат като заплаха.”-продължава той.

Федералното правителство дори наема фотографи, включително Доротея Ландж и Ансел Адамс, които да създадат фотографски записи, описващи усилията, положени за преместването. “Фотографите са наети основно за пропагандни цели с идея да покажат обществеността, международните наблюдатели и всъщност историята, че японските американци са били “добре” третирани и че това е хуманен процес.”-коментира помощникът на ICP Сюзън Карлсън, която организира въплъщението на изложбата в музея.

Снимка: Клем Албърс