Да създадеш себе си

снимка: wikimedia: автопортрет на Рембранд

Много от най-известните и значими художници имат свой автопортрет, който сякаш има за цел да ги увековечи още по-категорично за дълги години напред. Това е често срещана практика не само по света, но и у нас. Практика, която е съществувала във всяка епоха на изкуството, като се започне още от Ренесанса в Италия и стигнем до Модернизма. Но дали това е плод на нарцисизъм или далеч няма нищо общо със себелюбовта? 

Разбира се, себеизобразяването е твърде относително и подбудите за всеки, който го практикува са лични и различни от останалите. Точно заради това, няма как да поставим всички под общ знаменател. Някои са точно самовлюбени артисти и това ги подтиква да се нарисуват, други пък търсят вече споменатото увековечаване, а трети, вероятно, просто експериментират и търсят новото. 

Често обаче, при немалко артисти, автопортретът има и заложена по-дълбока замисъл. Различен и мистериозен. Такъв, който те кара да полагаш усилия (понякога дори доста големи), за да разнищиш цялата идея. Да правиш проучвания, да се свързваш с различни хора, да разпитваш. Знак за това може да бъде различният поглед, особената физиономия, нестандартно използвани средства, присъствието на необичайното.

Известни по цял свят са наистина голям брой художници, сред които най-големите майстори в изкуството, решили да направят свой автопортрет. Едни от най-ярките и разпространени такива са на: Рембранд (вероятно художникът с най-множество значими автопортрети), Леонардо да Винчи, Клод Моне, Винсент ван Гог, Пабло Пикасо, Салвадор Дали и наистина много други, за които обаче няма да ни стигне мястото да изброим.

В България също не липсват такива примери. Художници като Константин Щъркелов, Генко Генков, Карл Йорданов, Никола Петров, Николай Павлович и други, и други.

Колкото по-дълбоко навлизаме в дълбините на автопортретите, толкова повече се затвърждава мнението, че почти всеки художник, без значение дали български или чуждестранен, се е самоизобразявал въху платното. А каква е истинската причина, която е подтикнала самия творец, няма как да знаем със сигурност.