Почит към поезията и огненото слово на Христо Смирненски

Поетът Боян Ангелов получи литературната награда “Христо Смирненски”

Разбира се, че с тази изпълнена с вдъхновение и красота тържествена вечер бе с посвещение на изящното поетическо изкуство в самото навечерие на световния ден на поезията  – 21 март.

И се състоя в приказната зала „Галерия” на хотел Анел в столицата, която изпълниха творци на поетическото слово и високи гости. И бе прекрасно, че организаторите свързаха значимостта на празника с името на един велик българин, поет със световна слава – Христо Смирненски.

А конкретният повод бе проведеният преди това конкурс и връчването на литературната награда на негово име от Българската социалистическа партия  и Съюза на българските писатели . Обяви я председателят на Комисията член-кореспондент Иван Гранитски, а я връчи под ръкоплясканията на всички в препълнената зала, Корнелия Нинова – председател на Националния съвет на БСП.

Развълнуван от това високо отличие, нейният носител поета Боян Ангелов изрази сърдечната си благодарност на членовете на комисията на СБП и на ръководството на БСП за голямата чест и признание на поетическото му творчество. След думите си за великия Христо Смирненски, чието име носи наградата, той прочете свои стихове, едно от които предизвика аплодирането му, защото то всъщност бе възхвала на гениалния български поет.

В чудесната атмосфера преди това звъннаха сърдечните и хвърковати стихове на Христо Смирненски изпълнени от актьора-поет Иван Налбантов на крилете на музиката в изпълнение на композитора Росалин Наков.

В словото си Валери Жаблянов отбеляза, че най- естествено е  Националният съвет на БСП и Съюза на българските писатели да имат обща инициатива за утвърждаване поезията на Христо Смирненски, на неговото име и на онзи идеал родил се и утвърдил се след Октомврийската революция, който независимо от времето остава пътеводната звезда на човечеството. И подчерта: „ Затова и поезията, изкуството и литературата са естествената форма, продължение и начин на съществуване на социалистическото вдъхновение, на социалистическия идеал.

Нека наградата „Христо Смирненски” да остане събитие в българския културен живот не с това, че БСП помага по някакъв начин за нейното съществуване, а за това, че тя има естествено историческо начало. Надявам се наградата да се превърне в национално събитие. Убеден съм в това”,  лаконичен бе Валери Жаблянов – член на ИБ на БСП и народен представител.

„Ръководството на БСП във ваше лице се връща към една традиция, която ние по-старите с Джеки Вагенщайн добре познаваме. Винаги социалистическата партия, независимо как се е наричала преди това в историята, е имала пряко отношение към интелигенцията – Смирненски, Гео Милев. За първи път от 15 години насам, във ваше лице и  основно в лицето на новото ръководство, ние българските писатели,  и други творци виждаме връщането на една проверена традиция, за което сме много благодарни и възрадвани”.

Тройно поздравление за това, че вие връщате значението на тези награди и наградата „Георги Кирков” и новоучредената награда „Димитър Благоев”, също забравена фигура – не само създател на Партията, но и блестящ публицист и сега Смирненски. Всичко това говори, че вие връщате партията  автентичния национален живот към  за едно променено отношение на ръководството на БСП  и това вдига много наградата „Христо Смирненски”. Радвам се, че тази година наградата се дава на Боян Ангелов, който по злощастно стечение на обстоятелствата е председател на СБП, но журито в лицето на прекрасните поети Петър Анастасов и Петър Андасаров, ме убеди, че трябва да преодолеем съпротивата на Боян Ангелов и тъй като ние сме независимо жури, не награждаваме председателя на СБП, а поета. Днес той е председател, а утре ще бъде друг”,  отбеляза  Иван Гранитски, като председател на журито, което присъди тазгодишната награда.

 „Благодаря ви, че сме се събрали заедно тук” с тези думи се обърна към присъстващите председателят на Националния съвет на БСП Корнелия Нинова и допълни „Наградата, която учредихме на името на Христо Смирненски е една малка стъпка, едно малко движение в голямата ни цел: да уважаваме, да помним, да тачим героите си, поетите, писателите, дейците на културата, на духовността.

Защото дойдоха времена, в които се подменя българската история, заличават се от учебниците български автори, тъпче се българската духовност и култура и имаме голяма задача, да не позволим това да се случва. Не заради вас, не  и заради нас, които знаем какво е това, заради децата и внуците ни, които в училищата днес не могат да стигнат до истинските, до изконните ценности на българската духовност и история, ако не сме всички ние да поставяме много високо тези въпроси. Тревогата ни е за това. Тази награда е само част от стремежа ни БСП високо да говорим за това, да работим за това – българската култура и духовност да бъдат в основаната на развитието на българската държава и държавност. Благодаря ви, че през всички години вие сте били част от такава кауза. Моля ви да останем заедно и да продължим да я отстояваме”, сподели Корнелия Нинова. След което връчи наградата  „Христо Смирненски” на поета Боян Ангелов.

Свои стихове четоха поетите  Ангел Симеонов, Петър Анастасов, Петър Андасаров, Димитър Христов и лауреата на наградата Боян Ангелов.

Поетът Ангел Симеонов поздрави наградения с високото отличие Боян Ангелов със свое стихотворение, написано в последните часове преди празничната вечер.

Ние останахме тук!

Родихме се на тази земя

под знаме със сърп и с чук.

Заминаха някои на запад,

а други на север и юг…

Но ние останахме тук –

в тази малка страна,

потънала в мрак и тъма,

обрасла в троскот,

скована от студ –

Деца на робиня – съдба,

деца на светиня земя,

на ветровете на кръстопът.

Ние останахме тук

под звездите на ясно небе,

сред вълните на Черно море,

на Балкана в горите вековни.

Родихме се в бедна страна,

но бият тук още камбани черковни

за сълзите мътни на майките родни

и на бащите ни свята кръвта.

Останахме в тази  земя,

родена в битки и труд.

Тя помни велики дела

и птиците пеят песни чутовни,

пеят за тях и плачат в нощта

сред пусти полета, безплодни…

А ние останахме тук!

Петър Андасаров сподели, че познава творчеството на  Боян Ангелов от първата му книга “А върху ножа детелина”, на която е редактор и кръстник и отбеляза, че пред очите му е минал целия негов творчески път, за да заеме днес достойно свое място в централната ложа на съвременната българска поезия”.

Боян Ангелов благодари на всички, за това че са отделели от времето си да споделят едно начало за СБП и БСП, след 30 години мрак отново да светне надеждата, че ще има надежда за българската култура и в частност за българската литература. Затова благодари на ръководството на БСП в лицето на Корнелия Нинова,- „тази красива жена, която е събрала толкова мъжество в себе си”. И допълни: -„Христо Смирненски е поета, за когото 30 години никой не се сети и дори по някакъв начин го отбягваха, защото бил писал за Москва, за Червените ескадрони. А не можаха да си помислят дори, че той е един от най-виртуозните български поети. Има стилисти, хора, които се занимават с литературна критика задълбочено и могат да кажат, че в българската литература се броят на пръстите на едната ръка виртуозите  в поезията. И един от тях е Христо Смирненски. Тази инициатива на Националния съвет на  БСП, Съюза на българските писатели го е чакал от десетилетия. Надежда вече има, което се доказва и с тази вечер”.

По отношение на наградата, която получи, Боян Ангелов заяви, че се чувства  много неуютно, защото знае колко много български поети заслужават тази награда. Лауреатът на наградата изтъкна, че има уверението от БСП, че всяка година ще се присъжда литературна награда „Христо Смирненски” освен, на талантлив автор, и на човек, който не сменя своите убеждения като носни кърпички; който обича България, обича българската история и онеправданите. Изказа  и благодарността си и към поета Ангел Симеонов, който предостави зала  „Галерия” за провеждане на събитието, която е „Една от най-красивите, ако не и най-красивото културно място в България, благодаря, че помага на СБП. Дори мисля, че и при липсата на държавна помощ Съюзът на българските писатели съществува”, допълни Боян Ангелов.

Поетът Лъчезар Еленков/вляво/ и маестро Анжел Вагенщайн
Акад. Антон Дончев и поетът Ангел Симеонов

Празнични бяха и минутите след нейния заключителен акорд в които гостите – Корнелия Нинова и Валери Жаблянов на чаша вино разговаряха за изкуството, за почитанието към него и за бъдещото им приятелството и сътрудничество с творците. А между тях имаше и майстори на словото като всепризнатият маестро Анжел Вагенщайн, акад. Антон Дончев, доайенът на културните дейци –

Анжел Вагенщайн и Корнелия Нинова

публицистът Крум Василев, поетите Лъчезар Еленков, Велин Георгиев, Атанас Звездинов,  Боян Бойчев, Иван Есенски, Лозан Такев и др. техни колеги, както и изтъкнатите литературоведи, университетски преподаватели и литературни критици – проф. Симеон Хаджикосев, и проф. Ивайло Христов и, разбира се, Благовеста Касабова.

Член-кореспондент Иван Гранитски /крайният вляво/, инж. Емил Георгиев,
Корнелия Нинова и Ангел Симеонов
Акад. Антон Дончев и Боян Ангелов

Така тържествената вечер се превърна в истински празник, посветен на поезията – с участието на изявени нейни творци и на гости – техни верни приятели и почитатели.

Репортаж и снимки: Златка Вълканова