Мая Манолова инициира и оглави балканска мрежа на омбудсманите

В нея участват 13 държави от региона

Целта на организацията е обмяна на информация между обществените защитници и решаване на трансгранични проблеми

Мая Манолова бе избрана за председател на мрежата на балканските омбудсмани. Това се случи по време на мащабен форум в София,  в която участват 13 държави от региона, между които Сърбия, Черна гора, Хърватска, Босна и Херцеговина, Румъния . В рамките на форума, бе подписана и декларация за сътрудничество и партньорство.

„Идеята е да обсъдим проблемите, които имат гражданите на Балканите, да обменим практики, информация, опит и да създадем мрежа на балканските омбудсмани, която да осигури бързи канали за информация, за взаимна подкрепа, за решаване на трансгранични казуси. Проблемите са общи – бедност, социално изключване, посегателства върху човешките права, ограничаване на демократичното пространство и срещу всичко това ние ще имаме повече механизми и възможности за активна защита на правата на гражданите“ – каза Мая Манолова.

Мая Манолова оглави мрежата на балканските обществени защитници

По думите й във всяка една от балканските държави омбудсманът стои най-близо до гражданите, но често става обект на натиск от страна на съответните власти. Затова чрез създаването на балканската мрежа националните правозащитници ще могат и взаимно да се подкрепят.

Целта на неформалната мрежа на омбудсманите е да се създаде бърз канал за връзка между тях. Така те ще могат по-лесно да обменят добри практики, а и ще се улесни решаването на трансгранични случаи на нарушаване на човешките права.

„Предизвикателство е проблемите да се решават бързо и ефикасно. Мая Манолова е известна с това, че се справя с тях именно по този начин. В Сърбия пък аз съм познат с този подход. Така правата на гражданите на всички балкански държави са по-добре защитени“. – коментира Зоран Пашалич – омбудсман на Сърбия.

Колегата му от Босна и Херцеговина д-р Любинко Митрович, допълни – „Гражданите на Босна и Херцеговина имат идентични проблеми с тези на всички в региона. Като бавно правосъдие, бюрокрация на администрацията, проблеми със здравнто и пенсионото осигуряване“.

„Човешките права не познават граници. Затова смятам, че една неформална мрежа на омбудсманите на страните от Западните Балкани, ще допринесе за по-бързата и по-сигурната им защита, каза Васка Мустафа  – зам.-омбудсман на Македония.

„Мисията на днешния форум е да покажем, че за нас омбудсманите е по-важно това, което ни обединява – история, култура, традиции, много по-важно от това, което ни разделя, но въпреки това ние уважаваме различията на всеки един от нас.Предстои да доказваме още, и още, че Балканите са светла територия. Територия, в която правата на човека се ползват с особено уважение, а не тъмна територия, която враждува помежду си“, заяви Мая Манолова.

Източник: БНТ