Оригинални програми ще ни представи XV-ят фестивал на изкуствата “Борис Христов”

Утвърдени творци ще съчетаят изявите си с дебютиращи

Петнадесетият фестивал на изкуствата „Борис Христов” обединява проекти от областта на музиката и ги свързва с документалното кино и пластичните изкуства.

Като жив център за култура Музеят „Борис Христов“ получава през 2008 г. Знака за европейско културно наследство в Авиньон, а за интензивната си работа за привличане на нови публики през 2019 г. бе удостоен с наградата „Наследство“ на Националното сдружение на музеите.

Фестивалът „Борис Христов“ е част от тази политика на музея: да съчетава мемориалността и почитта към историята с наситеността от художествени събития, с насърчаването на инициативността на младите артисти и отварянето на нови хоризонти пред аудиторията.

Фестивалът утвърждава авторитета и популярността на форума като поле за изява на млади таланти от различни изкуства в съвместна изява с авторитетни творци, популяризира музея като културен институт, който съчетава функциите на мемориал на великия оперен артист, дарител и педагог с ролята на живо културно средище – инициатор и продуцент на събития.

Посвещението на 105-годишнината от рождението на Борис Христов е съчетана и с редица други посвещения на забележителни фигури в световната културна история: Клод Дебюси, Клара Шуман, отбелязва се и 120-годишнината на Панчо Владигеров.

С тези жестове на почит Фестивалът поставя фигурата на Борис Христов в широкия контекст на историята и очертава релефа и своеобразието на авторски и интерпретаторски почерци в изкуството.

Петнадесетият фестивал на изкуствата приобщава изпълнители от различни генерации. Някои от тях правят своите дебюти на подиума в дома на Борис Христов, други представят свои премиерни програми, трети – най-вече утвърдените и авторитетните творци съчетават своите изяви с изявата на дебютиращите. Така връзката и приемствеността между поколенията става още по-силна, а обменът на мъдрост и свежи идеи – по интензивен. Това е и една от целите на фестивала, като принцип на артистични взаимоотношения, завещан от Борис Христов.

Конкретна илюстрация на тези акценти в програмата са: дебютите на младите певци и инструменталисти от България, Бразилия, Турция, Колумбия и Япония още в първата вечер на откриването – 18 май. Пианистката Мартина Табакова представя своята „Виртуозна палитра“ с музика на Панчо Владигеров, Шопен, Лист, Хиндемит и Бетовен (20 май). Четиринадесетгодишната Ива Маринова – лауреат на трудно изброими награди, посвещава програмата си „Песен за цигулката“ на Панчо Владигеров и съчетава българските творби с европейското културно наследство (22 май). С една тежка „Възхвала на сонатата“ –  Моцарт, Шуберт, Парашкив Хаджиев – на фестивала дебютират и цигуларката Диана Станчева и пианистката Павлина Радионова (3 юни). „Любов усмивка, любов тъга“. На 19 юни операта и  оперетатасе съюзяват в една програма, в която тенорът Любомир Дамянов е поканил за партньор сопраното Елеана Константа от Гърция.

По традиция фестивалът е поле за сътрудничество между младите таланти и майсторите в изкуството.

На 27 май италианската педагожка, оперна певица и режисьорка Роберта Матели представя млади таланти във вокалното изкуство, които се концентрират около изпълнението на италиански канцонети; Йосиф Герджиков представя новото си откритие – Николай Димитров – тенор, който  съсредоточава своето внимание върху интерпретацията на вокалната миниатюра в широк времеви диапазон – от XVI век до наши дни. – (28 май). А в концерта „Барок и славянска музика“ Йосиф Герджиков си партнира с младата Валентина Славова – мецосопран (20 юни).  Известният оперен артист Петър Найденов, който е и активен вокален педагог обединява изявата на свои млади възпитаници в програмата „Сто процента Панчо Владигеров“ (21 юни).   Фестивалът е и платформата за признателност към всеотдайността на педагозите. Израз на благодарност например е вокалният фойерверк на Гергана Христова и Анна Карадимитрова с арии от Моцарт, Росини, Верди и Андрю Лойд Уебър, посветен на тяхната преподавателка – примата на Русенската опера Роза Митова.

Фестивалът представя оригинални програми, специално създадени за празника, които често след премиерата си поемат своя път чрез гастроли на други сцени. Пример за това е програмата „Доновете в операта“, по идея на Владимир Маринов която извежда от сюжетния и музикално-драматургичен контекст отделни герои и обобщава техни характерни черти (17 юни). Специално създадена за фестивала е изявата под наслов „Винаги Ваша:Клара“ – ориганална програма, посветена на 200-годишнината на Клара Шуман,  вечер по идея на пианистката и композиторка Мира Искарова.

Фестивалът е привлякъл за участие утвърдени творци, средо които са: певците Александър Крунев, Гиргина Гиргинова, Петя Петрова, учениците на Борис Христов Пламен Бейков и Мариана Цветкова, пианистите Богдана Попова, Йосиф Герджиков, Мария-Елена Средева и Галина Апостолова, Специално за фестивала е гостуването на Александър Хинчев, който пристига от Италия, за да направи своя клавирен рецитал, посветен на Борис Христов, с когото го свързват години партньорство на концертния подиум.

С грижа за децата е специално отредения кът в програмата на фестивала, наречен „Детски ъгъл“.  В този раздел от фестивала участват деца – изпълнители, които тъкмо тук преживяват първите вълнения пред публика, в дом, изпълнен с история и с грижа за утрешния ден на културата.

В съчетание с концертните изяви Фестивалът представя архивни кадри с изпълнения на Борис Христов, заснети негови участия като Реквием на Верди – Копенхаген, 1971 г. с Юлия Винер, Александрина Милчева, Любомир Бодуров и диригента Бруно Бертолети (28 юни); филми, създадени специално за виликия артист като филма на Ема Константинова и Георги Тошев „Писмо от Тоскана“ (18 май). В програмата са включини и изложба, сред които е изложбата на млади дизайнери „Костюмите, аксесоарите“ – откриване на 20 май.

По традиция фестивалът се открива на 18 май – денят на рождението на Борис Христов   (1914 г. ) и денят, в който той заминава за Италия, за да сбъдва мечтите си  ( 1942 г.) Както винаги, този първи ден е с вход: живо цвете за Градината на Борис Христов – една инициатива, благодарение на която с годините домът на Борис Христов се превърна в оазис и в институция, където публиката се чувства обгрижена, приобщена, но и инициативна.

Фестивалът ще се проведе в Музей „Борис Христов”, София, ул. „Цар Самуил” № 43 от 18 май до 28 юни 2019 г.

Музеят „Борис Христов и изложбите могат да бъдат разгледани всеки работен ден по време на Фестивала от 14:00 ч. до 17:00 ч., както и във вечерите на художествените изяви. Музика в изпълнение на Борис Христов можете да слушате при всяко посещение на Музея.

Билети за концертите могат да се закупят всеки работен ден от 14:00 часа до 17:00 часа или 30 минути преди началото на концерта.

Източник: Организаторите