ЕС се радва на все повече културни дейци

Културата и изкуството са може би едни от най-старите исторически поминъци. Без тях информацията за нашите предци би била нищожна, дори никаква.

Все повече хора се наемат да работят в културните сфери, сочи нова статистика на Евростат от 2016 г. и публикувана днес. Между 2011 и 2016 г., цифрата на хората, работещи в тази сфера е нараснала. През 2016 г. 549 000 повече хора са получили възможност за работа в тази сфера, което е 7% ръст в сравнение с 2011г. Броят на всички дейци на културата е достигнал фрапиращата цифра от 8,4 милиона души. Около 2 милиона са писатели и артисти, от които почти 50% са на свободна практика.

Въпреки стереотипа, че от изкуство пари не се печелят, статистиката доказва огромно желание за култура във всичките й аспекти. Младото поколение иска да покаже на света, че книгите, картините и голямата сцена не са забравени и още носят духа на свещено наследство, което не се погубва. Нивото на обучение на хората в тези среди се откроява доста. Над 60% от тях са завършили висше образование в сравнение с 34% на общата заетост.

Най-висок ръст в Естония, най-нисък в Румъния

И без висше образование от таблицата изготвена от Евростат се вижда, че колкото по на юг слизаме, толкова по-нежелани са изкуството и културата. Дали балканските народи не са достатъно талантливи или не са достатъно образовани, за да се насочат към тези фантастични занимания? Всеки да си отговори сам за себе си, но съм убедена, че отговорите на всички ни ще си приличат. Най-високият процент заетост е в Естония, следвана от Люксембург и Швеция. С най-нисък процент са Румъния, Словакия и България.

Освен за Европейския Съюз, Евростат са се погрижили да направят и статистика за някои държави извън него. Исландия е водеща държава за целия континент. Cultural employment, 2016 (% of total employment)