Галерия +359 открива сезона с Форматиране на отсъствието

Новият сезон се открива на 22-и март и ще продължи до края на м.декември 2019 г. 

Галерията за съвременно изкуство +359 във Водонапорната кула в София е единствената, която поради спецификата на мястото има ваканция през зимата. Изложбеният календар е структуриран около няколко постоянни тематични програми, които ще бъдат следвани и през 2019 година. Първата изложба е част от концепцията Форматиране на отсъствието и представя съвременния визуален артист Георги Георгиев – Jorrras. Проектът „ХОТЕЛ“ създава нов контекст за осмисляне на съдържанието на творческия процес. Авторът превръща работата върху един визуален обект в ритуал, а „ХОТЕЛ“ е обектно обобщение на съвременната криза на възприемане на образа в претоварена информационна среда. В този формат ще се представи и турската авторка Гьонюл Нюоглу (Gonul Nuhoglu). От 7-и юни до 7-и юли ще бъде показана изложбата й „Корабът на глупците“ . В нея скулптурните обекти, илюстриращи форми на телесно присъствие, създават един различен прочит на света.
Лишените от тела усмирителни ризи представят еманация на разпада на личността във време, когато индивидуалните морални императиви се разминават с посланията на политическите режими.
В изложбеният календар на галерията през 2019 са включени още програмите – Точка на пресичане и Радиус. Чрез тях се подлагат на проучване широк диапазон от идеи и стратегии в съвременното изкуство. Те са фокусирани върху различни аспекти от работата на съвременния художник не само като артист, но и като куратор, способен сам да създава контекст, който провокира нови гледни точки към собствената му работа. „ Точка на пресичане“ изследва начина, по който функционира творческата колаборация художник – куратор от момента на избора на тема за изложба, през проучване и събиране на информация до създаване на визуалното съдържание. През миналата година показахме проекта на Искра Благоева с куратор Даниела Радева „Коли, дзверове, пейзажи“. През 2019 Искра работи с кураторката Владия Михайлова върху нова тема, а изложбата ще се открие на 3 май и ще може да бъде посетена през целия месец май.
Други интересни акценти от годишната програма са изложбата на Албена Баева „Елекронни сънища“ с много силна международна селекция на автори за Радиус (12 юли – 11 август), представянето на артистичния тандем, работещ в Париж, Валентин Стефанов и Нина Ковачева (16 август – 15 септември).


Програмата Изображения в движение проследява развитието на образа като средство на комуникация в условия на постоянно обновяващи се технологии и доминиращо влияние на виртуалната реалност в съвременния свят. В рамките на тази програма от 25 октомври до 22 ноември ще бъде представен „Дигитален разговор“ с Тор Йорген вай Ейк, Михаела Лакова, Мишел Пейзан /куратор Ирина Баткова/. Последният проект за 2019 година е ретроспектива на един от най-ексцентричните съвременни творци „30 години Жоро Ружев – L’Etranger“.
Галерията осъществява и резидентна програма, която предвижда работен престой от 2 седмици до месец на съвременни визуални артисти с цел създаване на site-specific инсталации за пространството на Водната кула. През тази година от 20 септември до 20 октомври ще бъде показан проекта на Гаетан Колер и Полин Тойер.
Галерия +359 e създадена през 2017 година от колекционера и арт мениджър Владимир Илиев, а от началото на 2018 година Ирина Баткова е артистичен директор и куратор на някои от проектите включени в изложбения план. Още за работата си тя споделя: „Галерията организира срещи и лекции на съвременни творци, които представят идеите си и начините, по които избират да ги презентират. Целта е извън изложбената ни практика да се създадем едно поле на по-широка дискусия за съдържанието, което акумулира съвременното изкуство днес.“
Собственикът на Галерия +359 Владимир Илиев обясни, че в рамките на работната си стратегия съставя уникална колекция на съвременно изкуство, в която са представени български и чужди съвременни визуални артисти от различни поколения. „Развиваме и издателска платформа, която ще публикува не само документация към проектите, но и арткниги в лимитирани издания, които художниците подготвят паралелно с проектите си.
„Приемам като своя мисия развитието на колекционерския пазар на съвременно изкуство у нас. Това ще даде силен тласък и на творческия процес в българското съвременното изкуство“, допълва Илиев.